Младите вакцинирани Грци ќе добијат ваучер од 150 евра за патувања, одмор или забава

Од:

Грците на возраст од 18 до 25 години, кои веќе се вакцинирале или ќе се вакцинираат во текот на годинава ќе добијат ваучер „Freedom pass“ односно електронска припејд карта што ќе можат да ја користат за туристички или културни активности.

Ваучерот се однесува на околу 940.000 млади, кои ќе можат да го искористат за патувања во Грција, односно да купат билети за авион, брод или воз, да си ги покријат трошоците за сместување или, пак, да посетат културни настани, да следат кино проекции, театарски претстави, концерти итн.

Мерката ја соопшти грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, кој рече дека „дојде време државата да ги награди напорите на конкретната категорија граѓани“ и истакна дека конкретната електронска припејд карта ќе биде и мотив за вакцинација.

Со примање на првата доза од вакцината, младите од 18 до 25 години, преку интернет апликација ќе го добијат „Freedom pass“ со 150 евра, а изност ќе можат да го користат само за конкретните активности.

Би можело да ве интересира

Грчката полиција нема да ги апси просветните работници по тужби од родители кои не веруваат во Ковид-19

Во Грција секоја седмица ќе се објавуваат податоци за случаи на Ковид-19 кај учениците

Условите за влез во Грција за македонските граѓани остануваат исти уште една седмица

Катерина Павлова-Николовска

Во Грција влез во судовите само со ковид-пропусница

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Полицијата со водени топови и со солзавец ги растеруваше демонстрантите против вакцинацијата во Солун

Катерина Павлова-Николовска

Инциденти на протестот против вакцината и задолжителната имунизација во Солун