Митева: Овој парламент нема да биде полесен од претходниот

Од:

Ива Митева, новиот спикер на 46-то Национално собрание, по завршувањето на конститутивната седница на Народното Сообрание, изјави дека овој парламент нема да биде полесен од претходниот.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Митева претпоставува дека претседателот на Бугарија наскоро ќе почне со постапката за формирање нова влада на земјата.

Таа коментираше дека бидејќи во последните месеци немаше функционален парламент, таа ќе предложи да нема летен одмор за пратениците.

Би можело да ве интересира

Бугарија врати осуммина шпански државјани од авион поради ковид-мерките

Жарко Настоски

Вонредната состојба во Бугарија продолжена до крајот на август

Жарко Настоски

Со резолуцијата ќе покажеме единство дека сакаме решение со Бугарија, но и што е прифатливо, а што не, порача Заев

Заев: Не можеме утре да ги внесеме Бугарите во Уставот, тоа се прави пред самото пристапување во ЕУ

Минчев: Немаме интерес од признавање на „бугарско малцинство“ во С. Македонија

Ана Ололовска

Галуп: Бугарскиот претседател Радев со доверба од 64,3 отсто

Ана Ололовска