Митаракис: Пет грчки острови го носат товарот на европската миграциска криза

Од:

Денес пет острови од северниот дел на Егејското море го носат товарот на миграциската криза во име на цела Европа, рече министерот за миграција и азил на Грција, Нотис Митаракис по средбата со заменикот министер за внатрешни работи на Германија, Хелмут Тајхман и истакна дека „ова мора да се промени“.

Митаракис заедно со алтернативниот министер за миграција и азил, Јоргос Кумуцакос, во Берлин остварија средба со германскиот министер и разговарале за потребата да се поддржи европскиот буџет за миграциското прашање за 2020 година, како и за потребата да се заштитат границите, преку зајакнување на улогата на ФРОНТЕКС, јави дописничката на МИА од Атина.

-Разговаравме за потребата да се планираат со ЕУ заеднички враќања, за потребата да има праведна распределба на бегалците во Европа со брзо префрлање од островите, за потребата за борба против криумчарите и прашањето за преземање активности за децата без придружба, рече Митаракис по средбата и додаде дека Германија прифатила да има активна улога во новиот центар на островот Самос, преку помош за здравствени прашања, инфраструктурата и техничката поддршка, како и помош во процесот за доделување азил.

Би можело да ве интересира

Грција: 99 нови случаи и шест нови жртви од коронавирусот

А1он

Грција воведе нов систем за издавање електронски рецепти за лекови

А1он

Пецас: Ако биде потребно, пред Велигден ќе ги затвориме патарините

Ана Ололовска

Поддршка и солидарност од Грција до Италија – подигнато италијанското знаме на Парламентот и МНР

Ана Ололовска

За 5,3 отсто намален бројот на бегалци и мигранти на грчките острови во првото тримесечје од 2020 година

Ана Ололовска

Анкети: Грците загрижени за ширењето на коронавирусот, но задоволни со мерките на владата

Ана Ололовска