Министерски форум во Дубровник за влијанието на пандемијата

Од:

Форумот во Дубровник, што ќе се одржи в петок и сабота и ќе се фокусира на пандемијата со Ковид-19, ќе биде домаќин на десет министри за надворешни работи, министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел и новиот висок претставник за БиХ, Кристијан Шмит.

Главната тема на четиринаесеттото издание на Министерскиот форум ќе биде влијанието на пандемијата врз геополитичките односи и светската економија, а ќе ја отвори в петок премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ.

Борел, комесар за надворешна и безбедносна политика на ЕУ и министрите за надворешни работи на Малта, Словачка, Словенија, Албанија, Грција, Чешка, Црна Гора, Северна Македонија и Летонија ќе пристигнат во Дубровник.

Покрај домаќинот Гордан Грлиќ Радман, на форумот ќе присуствува и специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, како и други дипломати и претставници на организации како ОЕЦД и ЕБОР.

Кристијан Шмит, новиот висок претставник на меѓународната заедница во Босна и Херцеговина, ќе го има својот прв меѓународен настап на форумот, а во Дубровник ќе дојдат и европскиот комесар за демократија и демографија Дубравка Шуица и генералниот секретар на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ Буриќ.

Три дискусии ќе се одржат в сабота, на темата геополитика во светот по пандемијата, политичката состојба на Западен Балкан и економскиот развој во регионот преку Европската унија и иницијативите Три мориња и Кина 17+1.

Форумот ќе се одржи во согласност со епидемиолошките мерки – учесниците ќе треба да презентираат сертификати и ќе се обезбеди тестирање на лице место.

Би можело да ве интересира

Бугарската телеграфска агенција предлага балканските агенции да формираат „Балканска соба за вести“

А1он

Фон дер Лајен во посета на Западен Балкан до крајот на овој месец

Ана Ололовска

Меркел стигна во Тирана, првата средба е со Рама

Ана Ололовска

ЕУ ризикува масовна миграција од Западен Балкан доколку не ги исполни ветувањата за проширување, предупредува Вархеји

Ана Ололовска

Меркел денеска во Тирана на состанок со лидерите од Западен Балкан

Ана Ололовска

Министрите за одбрана на Западен Балкан во вторник на конференција во Австрија

Ана Ололовска