Министерот Ќуни го замоли Курти да се предомисли и да ја спаси Владата

Од:

Министерот за одбрана на Косово Антон Ќуни, кој е од редовите на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), на денешната седница Собранието на која се расправа за иницијатива на неговата партија за смена на актуелната влада, побара од премиерот Албин Курти во текот на паузата на собраниската седница да најде начин да го спречи растурањето на актуелната коалиција.

Како што  јави дописникот на МИА од Приштина, Ќуни непосредно по попладневната пауза на седницата која започна околу пладне, побара од Курти да ја повлече одлуката за разрешување на министерот за внатрени работи Агим Велиу, што беше повод за иницирањето од страна на ЛДК на гласањето за недоверба на Влдата.

Ќуни ја презеде одговорноста во текот на паузата на собраниската седница да разговара со лидерот на ЛДК Иса Мустафа и со пратениците од неговата партија за повлекување на барањето за смена на владата, доколку Курти ја смени одлуката за разрешување на Велиу.

Би можело да ве интересира

Нови шестмина заболени и исто толку излекувани од коронавирусот во Косово

Ана Ололовска

Харадинај: ЕУ го забавува решавањето на косовско – српскиот спор со именувањето на Лајчак за посредник

А1он

Борел: Пандемијата ќе ја забави работата за дијалогот Белград-Приштина

А1он

Тачи: Нема да поднесам оставка од претседателската функција ако бидам повикан во Хаг

Ана Ололовска

Нови 13 заболени и четворица излекувани од коронавирусот денеска во Косово

А1он

Амбасада на САД во Приштина: Реципроцитетот кон Србија е на штета на Косово

А1он