Милева: Обвинителството е под невиден политички притисок

Од:

Секое судство засновано врз владеење на правото има потреба од силни независни и непристрасни обвинители подготвени да истражуваат поединци, без оглед на нивната позиција или влијание во општеството, изјави портпаролката на бугарскиот Јавен обвинител, Сијка Милева.

– Европскиот суд за човекови права потенцира дека во едно демократско општество, судовите и истражните органи мора да останат ослободени од политички притисок. Денес, Обвинителството е под невиден политички притисок, додаде Милева.

Би можело да ве интересира

Софија: Отстранети шаторите на демонстрантите, приведени организаторите на протестите

А1он

15-годишно девојче загина во сообраќајна несреќа во Бугарија, возачот не поседувал дозвола

А1он

За едно деноноќие во Бугарија регистрирани 255 новозаразени од Ковид-19

А1он

Во Бугарија во еден ден регистрирани два нови земјотреси

ВИДЕО: Инциденти по конференцијата на ГЕРБ во Софија, на новинарка на сила одземен телефонот

Демонстрантите не се откажуваат од своите барања, антивладините протести во Бугарија продолжуваат

Горјан Грнчаровски