Милановиќ вели дека украинската не е единствената криза што заслужува внимание

Од:

Хрватскиот претседател на отворањето на седницата на собранието на Светската здравствена организација (СЗО)денеска рече дека со „голема тага и неверување“ ги гледа нападите врз болниците и здравствените установи во Украина, но дека ова не е единствената криза што заслужува светско внимание. .

dobivaj vesti na viber

Војната во Украина и поврзаните глобални закани и бескрајната пандемија на Ковид-19 се темите на состанокот на 194 земји-членки на СЗО во Женева во обид да се изгради поефикасен и правичен систем на здравствена заштита.

„Здравје за мир, мир за здравје“ е мотото на 75-та сесија на Светското здравствено собрание (WHA), што се одржува во екот на војната во Украина и по првопат во живот од почетокот на пандемијата на Ковид-19.

Милановиќ рече дека мотото враќа живи спомени од гранатирањето на болници, здравствени установи и амбулантни возила кои превезуваа жртви за време на војната во Хрватска во 1990-тите, како и за здравствената состојба предизвикана од голем број цивилни жртви. „Дури и детските болници не беа безбедни засолништа во тоа време“, рече тој.

Тој додаде дека Хрватска со голема тага и неверување ги следи нападите врз болниците и здравствените установи „во Украина, но дека ова не е единствената криза со која се соочува светот. – Можеби е во најголем фокус, но има многу конфликти кои се појавуваат на глобално ниво. и кои ја заслужуваат нашата подеднаква поддршка и внимание, рече Милановиќ.

Тој повика на поголема подготвеност во идните кризи. -Потребна ни е посилна и поинклузивна здравствена архитектура и мора да се подготвиме за идната закана по здравјето, рече Милановиќ, додавајќи дека пандемијата на Ковид-19 ја покажала „големата слабост во глобалниот здравствен менаџмент“.

Претходно денеска, хрватскиот претседател се состана со шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус и го поддржа за нов мандат на чело на оваа агенција на ОН.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Симнато српското знаме: Не можеле да се напијат кафе и да го гледаат

Предраг Петровиќ

Се урна спортски авион на хрватскиот остров Брач

Ана Ололовска

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

А1он

Не било пукано со огнено оружје кон авионот на „Кроација ерлајнс“

ВИДЕО: Оштетен хрватски авион слетал во Сараево, бил погоден со куршум

Катерина Павлова-Николовска

Хрватска оваа есен очекува одлука за приклучување кон Шенген зоната од 1 јануари следната година

А1он