Милановиќ: Средбата за миграцијата нема да донесе резултати без решенијата на Турција и Грција

Од:

Денешната средба на земји од ЕУ по прашањата за миграцијата на Балканот нема да донесе практични резултати без решенија од страна на Турција и Грција, изјави хрватскиот премиер Зоран Милановиќ при пристигнувањето на вонредната средба во Брисел, јави ТАСС.

– Хрватска е четвртата земја на патот на имигрантите. Хрватска е подготвена да не ги пушта преку границата, ако останатите држави го направат истото. Вистинските причини за кризата се во Турција и Грција и без нивните решенија денешната средба е само површен разговор, рече Милановиќ.

Би можело да ве интересира

Секое десетто дете по земјотресот во Загреб покажува симптоми на анксиозност и депресија

Ана Ололовска

Словенија ќе ја прошири оградата за заштита од мигранти кон Хрватска

Ана Ололовска

Попис на населението во Хрватска од денеска до 17 октомври

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем пожар кај Задар, пожарникарите цела ноќ се бореле да ги одбранат куќите

Катерина Павлова-Николовска

Учениците со маски, во Хрватска почна учебната година

Катерина Павлова-Николовска

Хрватска вакцинираше над 50 отсто од своето возрасно население

Ана Ололовска

Leave a Comment

4 × five =