Милановиќ со критика за датумот на изборите во Хрватска

Од:

Претседателскиот кандидат Зоран Милановиќ изјави денеска дека одлуката да се одржат избори за претседател на Хрватска на 22 декември е „кражба и срамота“, оценувајќи дека цел на премиерот Андреј Пленковиќ е да се спречат граѓаните да изберат „подобра Хрватска“.

Тој на Фејсбук наведе три причини за својата критика. Милановиќ верува дека на тој начин владејачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ) сака да го намали бројот на граѓани кои ќе излезат на гласање и во првиот круг (22 декември) и во вториот круг (5 јануари) бидејќи семејствата тогаш најверојатно ќе бидат на одмор.

Исто така, Милановиќ оцени дека на тој начин се убива кампањата за втор круг, бидејќи се темпира времето на празници за да се „сокрие безвредноста на кандидатката на ХДЗ“, актуелната претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ.

„Се отстапува од праксата и правилата до кои се држеше политичката мајка на Пленковиќ – Јадранка Косор, која во 2009 година распиша прв круг избори меѓу Божик и Нова Година, ја посочи Милановиќ третата причина за својата критика.

Би можело да ве интересира

Автобус со кинески туристи пристигна од Вухан во Хрватска

Ана Ололовска

Хрватска ги присвои Никола Тесла, Марко Поло, Иво Андриќ како хрватски великани

Ана Ололовска

Хрватска: Миро Ковач кандидат за претседател на ХДЗ

Ана Ололовска

Авион принудно слета во Дубровник откако патник починал од инфаркт

Ана Ололовска

Словенечките НВО бараат да се спречи враќањето на илегалните мигранти во Хрватска

Китаровиќ ќе работи на „брендирање на Хрватска“

Ана Ололовска