Милановиќ: Никаде не пишува дека Србија мора да го признае Косово

Од:

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ кој учествува на самитот на НАТО во Мадрид, изјави дека никаде во документите на ЕУ не пишува дека Србија мора да го признае т.н Косово.

dobivaj vesti na viber

На прашањето на Танјуг да појасни што остана недоречено од Преспанскиот форум во Охрид во 1Македонија, во документите на ЕУ се вели дека Србија мора да го признае т.н. Косово, претседателот на Хрватска одговори дека никаде не пишува дека Србија мора да го признае Косово за да влезе во ЕУ. Рече дека ова е последен пат да зборува на таа тема.

Би можело да ве интересира

ЕУ следниот месец може да одобри комбинирани вакцини против коронавирусот

А1он

Србија e единствена земја-кандидат што не ја почитува одлуката на ЕУ за мерките за борба против тероризмот

А1он

Хил: Србија ќе влезе во НАТО кога тоа ќе го сакаат нејзините граѓани

Сакаме да бидеме транзитна рута во енергетиката, како што сме во сообраќајот, вели срспка министерка

А1он

Влада во Србија ќе има до крајот на август, вели Вучиќ

А1он

Вучиќ: Подготвуваат ликвидација на нашиот народ на северот на Косово

А1он