Милановиќ и официјално е нов претседател на Хрватска

Од:

Зоран Милановиќ и официјално е нов претседател на Хрватска, откако точно напладне со давање свечена заклетва се обврза дека функцијата ќе ја врши совесно и одговорно.

Како што јави дописникот на МИА, Милановиќ заклетвата ја прочита на мала церемонија на Пантовчак, во присуство на своето семејство, на сега веќе поранешната претседателка Колинда Грабат-Китаровиќ, премиерот Пленковиќ и претседателот на Собранието.

Во говорот Милановиќ кажа дека за време на својот мандат ќе работи на обединување на цела Хрватска и дека ќе гради добри односи пред се со соседните држави. Тој се осврна и на потребата за унапредувањето на демократијата

– Независноста на медиумите, судството и научната јавност е од клучно значење во борбата против тиранијата. Патриотизам е афирмација на вредности кои не прават подобро општество. Наша цел е ниеден граѓанин да не се чувствува исклучен од општеството – кажа Милановиќ.

Милановиќ и петтиот претседател на независна Хрватска.

Би можело да ве интересира

Заразена од коронавирус плаќала сметки во пошта во Загреб

Ана Ололовска

Во Сплит евакуиран дом за стари лица поради Ковид-19

Ана Ололовска

Ковид-19: Хрватска планира спроведување на популациска студија

Ана Ололовска

Во Хрватска ќе се разгледува намалување на работната недела на четири денови

Ана Ололовска

Нестиќ: Во Хрватска е можен пад на БДП до 10 проценти

Ана Ололовска

Во Хрватска регистрирани 77 новозаразени со коронавирусот – почнува мобилно тестирање на граѓаните

А1он