Милановиќ: Хрватска не ја ослободи НАТО, нема да бидеме овца на колење

Од:

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ ја задржува реториката од пред неколку дена околу неговите позиции за евентуално испраќање хрватски војници како дел од НАТО силите во случај на конфликт меѓу Украина и Русија.

dobivaj vesti na viber

„Не е нормално некому да ветувата работи бесусловно, тоа не недостаток на интелегенција. ако ситуацијата за заостри, нашите луѓе нема да бидат ставени во ризик. Јас ќе одлучувам за тоа, или двотретинско мнозинство во парламентот што никогаш нема да се случи. Хрватската војска уште никој не ја побарал, но пободро и да не доаѓаат. Хрватска плати превисока цена, Хрватска не ја ослободи НАТО, Хрватска никому не должи ништо за од неа да се бара да биде овца која колективно оди на колење“ – рече Милановиќ.

Би можело да ве интересира

Повторно битка за Змискиот Остров

Исланд први ратификуваа членство на Шведска и Финска во НАТО

Ана Ололовска

Џонсон: Верувам дека украинската армија може да ја врати одземената територија

ВИДЕО: Земјите-членки на НАТО ги потпишаа пристапни протоколи за Шведска и Финска

Земјите-членки на НАТО ќе ги потпишат пристапни протоколи за Шведска и Финска

Скен : Ќе ѕвечат нуклеарки во Европа – ни тропа ли трета светска војна на врата?

Анита Петровска Рајковиќ