Мијатовиќ: Неприфатливо однесувањето на хрватската полиција кон мигрантите

Од:

Комесарката на Советот на Европа за човекови права Дуња Мијатовиќ денеска го критикуваше однесувањето на хрватската полиција кон илегалните мигранти кои доаѓаат од БиХ, а од властите во Сараево побара поодговорен однос кон мигрантите.

Мијатовиќ посебно ја критикуваше праксата на т.н. пуш бек, односно туркање на мигрантите назад преку границата. Таа тактика, според неа е кршење на Конвенцијата за човекови права, вклучително и правото на азил и забрана за мачење.

– Голем број лекари ми дадоа конзистентни изјави за насилство, кое го спроведува хрватската полиција, изјави Мијатовиќ на прес-конференција во Сараево.

Таа потенцираше дека ќе продолжи да ја следи состојбата со илегалната миграција во БиХ и регионот.

Посетата на Мијатовиќ на БиХ е за да утврди колкав е степенот на проблемите на илегалните мигранти и ги посети сите бегалски кампови.

Мијатовиќ појасни дека се заложила кампот Вучјак кај Бихаќ веднаш да биде затворен поради нехумани услови, а министерот за безбедност на БиХ Драган Мектиќ ветил дека тоа наскоро ќе биде направено.

– Во БиХ има 8.000 мигранти. Дали е тоа најголемиот проблем на државата? Ним треба да им се обезбеди барем минимум од она што го добиваат бегалците од БиХ во 90-те години, потенцираше Мијатовиќ.

Би можело да ве интересира

Вучиќ на Инстаграм: Утрински разговори за српско-хрватските односи со премиерот Пленковиќ

Ана Ололовска

Воздухот во Загреб загаден – градските власти со препораки за граѓаните

Ана Ололовска

СБ: Во БиХ од загаден воздух умираат 3.300 луѓе годишно

Ана Ололовска

Шуица предлга отворањето на Конференцијата за иднината на Европа да биде во Дубровник

Ана Ололовска

Јандроковиќ за претседавањето со ЕУ: Тоа е потврда за нашата посветеност

Ана Ололовска

Од 2008 до 2018 година Хрватска загуби половина милион луѓе работна сила

Ана Ололовска