Мигрантка се породи в шума во Хрватска

Од:

Бремена Ирачанка се породи в шума во близина на местото Глина, околу 70 километри јужно од Загреб, откако нелегално влегла во Хрватска со сопругот, соопшти полицијата.

Девојчето е родено на 5-ти ноември. Жената била во последната недела од бременоста, па полицијата повикала и брза помош. Тие ѝ помогнале да се породи на самото место пред да пристигне брзата помош. Таа и бебето подоцна биле префрлени во Општата болница во Сисак.

Истрагата откри дека трудницата е од Ирак и нелегално ја преминала границата. Мажот имал намера да аплицира за азил и се наоѓа во прифатилиштето за баратели на азил во Загреб.

Би можело да ве интересира

Од 2008 до 2018 година Хрватска загуби половина милион луѓе работна сила

Ана Ололовска

Хрватска испраќа барања за понуди за купување борбени авиони

Ана Ололовска

ХРВ: Хрватска не е казнета за незаконско враќање мигранти

Ана Ололовска

ИОМ: Околу илјада мигранти вратени во Либија за две недели

Ана Ололовска

Тркратниот убиец денес ќе биде сослушан во сплитското Обвинителство

Ана Ололовска

За само една година цените на недвижностите во Хрватска пораснаа за 10 отсто

Ана Ололовска