Мигрантите во кампот Вучјак и натаму одбиваат храна

Од:

Мигрантите во кампот Вучјак, кај Бихаќ, и денеска одбиваат храна од Црвен крст, јави сараевската телевизија Н1.

Мигрантите во тој камп храната ја одбиваат бидејќи сакаат да им се отворат границите кон ЕУ и не отстапуваат од тоа барање.

Повеќе од 500 мигранти се наоѓаат во импровизираниот камп Вучјак, каде со недели се изложени на ниски температури.

Пред два дена, кога падна снег во Босна и Херцеговина, некои шатори беа уништени од тежината на снегот, а мигрантите беа со несоодветна облека. Од тој ден тие почнаа да ја одбиваат храната од Црвен крст.

Комесарката за човекови права во Советот на Европа Дуња Мијатовиќ на почетокот на неделава го посети кампот и по разговорите со мигрантите категорично изјави дека тие мора да бидат дислоцирани во подобри услови, бидејќи се животно загрозени.

Би можело да ве интересира

Најмалку 32.000 Босанци останале без работа од почетокот на пандемијата

А1он

Босанскиот премиер Новалиќ: Згрешивме кога прогласивме победа над короната

А1он

Изетбеговиќ: Ако Србија го признае Косово, би се отвориле апетитите за Босна и Херцеговина

А1он

Босанскиот министер за прашања на борците почина од Ковид-19

Ана Ололовска

Пандемијата сериозно ја наруши надворешната трговија на БиХ

Ана Ололовска

Бил Клинтон и САД беа блиску да ја изневерат Босна и Херцеговина

Ана Ололовска