Мигранти со молотови коктели, камења, дрвја ги нападнаа грчките сили на границата со Турција

Од:

Со молотиви коктели, дрвја и камења, вчера, мигрантите и бегалците собрани на турската страна од границата со Грција, кај Еврос, ги нападнаа грчките полициски сили, објавија локалните медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Паралелно, тие запалиле огнови и се обиделе да ја урнат заштитната гранична ограда, а грчката полиција одговорила со солзавец за да спречи нелегален влез.

Грчкиот министер за цивилна заштита, заедно со извршниот директор на Фронтекс, денеска се во посета на грчко – турската граница кај Еврос.

Би можело да ве интересира

Лукашенко ќе ги пушта мигрантите слободно да влегуваат во ЕУ, за инает на Брисел

Жарко Настоски

Во Грција од утре не мора да се носат маски на отворено

Жарко Настоски

Лајен предлага на Турција долгорочно да ѝ се помогне околу мигрантите

Жарко Настоски

Киракиду: Се наоѓаме во кревка фаза од пандемијата

Ана Ололовска

Ревакцинација со друга вакцина за Грците под 60 години со здравствени проблеми што примиле прва доза Астра Зенека

Ана Ололовска

Дендиас: Грција разгледува евентуално кривично гонење на одговорните за киднапирањето на летот на Рајанер

Ана Ололовска