Мигрант ранет во полициска акција во северниот дел од Хрватска

Од:

Хрватскиот министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ изјави дека мигрантот, кој бил повреден за време на полициска акција во Горски Котар во саботата попладне, се здобил со тешка повреда и бил пренесен во болницата во Риека.

Во текот на постапките на полициските службеници, повредена е странски државјанин осомничен за нелегално престојување во област на Горски Котар во саботата попладне во Хрватска.

– Хрватската полиција постапувала во заштита на границата….Во акцијата еден мигрант е повреден. Според досегашните информации веројатно дошло до повреда проади употреба на огнено оружје. За тоа ќе испитува надлежно обвинителство што ќе спроведе истрага, изјави Божиновиќ за ХРТ.

Би можело да ве интересира

Хрватска и САД потпишаа договори за екстрадиција и взаемна правна помош

Ана Ололовска

Независен адвокат на Судот на ЕУ: Судот не е надлежен за словенечката тужба против Хрватска

Ана Ололовска

Истражување: Поголемите плати во туризмот во Хрватска го намалија профитот

Во Загреб уништени уште два плаката на Српскиот народен совет (СНВ) на кирилица

Ана Ололовска

ВИДЕО: Уловена ајкула од половина тон кај Шибеник

Ана Ололовска

Истражување: Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна