ВИДЕО: Се урна „Миг 21“ на српската армија, едниот пилот загинал, по другиот се трага

Од:

Авион „Миг 21“ на српската војска се урна утрово околу 9:00 часот во атарот на селото Брасина кај Мали Зворник при извршување на редовна задача, соопшти српското Министерството за одбрана. Според неофицијални информации, едниот пилот загинал, а по другиот се трага. Повреден е жител во чиј двор се урнал авионот, јави РТС.

У атару Брасине срушио се војни авион.

Posted by Лозничке новости on Петок, 25 септември 2020

Повредениот локален жител е одведен во болница во Лозница и примен на Одделот за интензивна нега, каде ќе му бидат третирани изгорениците на градниот кош, главата и рацете.

Српското Министерство за одбрана соопшти дека авионот „Миг-21“ што се урна утрово бил прегледан во согласност со сите процедури, а по увидот утврдено е дека е исправен и подготвен за лет. Министерството за одбрана соопшти дека надлежните истражни органи заминале на местото на авионската несреќа и оти истрагата е во тек. Исто така, на местото на настанот е испратен е спасувачки тим, како и Итна помош, противпожарни возила и полиција.

Локалните жители велат дека авионот летал над селото утрово, а во еден момент летал многу ниско, малку над покривите на куќите.

– Отпрвин се слушаше силен звук од авионот и леташе ниско, јас и сопругата излетавме од куќата, изгледаше безопасно, се боршев, се вртеше. Потоа падна, па се крена силен чад, и веднаш отидов со автомобилот…тоа се случи за многу кратко време, изјави за РТС еден од мештаните.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Најавата на Харадинај за обединување со Албанија е закана за регионот

Ана Ололовска

Д-р Глигиќ: Кинеската вакцина се прави на класичен начин и ќе заштити од мутации

Ана Ололовска

Во Србија денеска почнува масовната имунизација, набавени 1.054.950 вакцини, платени над шест милиони

Ана Ололовска

Во Србија за вакцинација се пријавиле околу 325.000 луѓе, речиси половина ја сакаат „Спутник V“

Жарко Настоски

Од утре почнува масовна вакцинација во Србија

Ана Ололовска

Српски адвокати ќе ја поднесат првата тужба за отштета од НАТО во име на болни од рак

Ана Ололовска