Мицотакис со поддршка за Макрон

Од:

Целосна поддршка и солидарност за претседателот на Франција Емануел Макрон и за францускиот народ изрази грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис преку неговиот официјален твитер-налог по изјавите на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, јави дописничката на МИА од Атина.

– Личните навреди кон претседателот Макрон и говорот на омраза кон Франција од страна на турското раководство е неприфатливо, ја разгорува верската омраза и го нарушува мирниот соживот. Целосна поддршка и солидарност за Емануел Макрон и францускиот народ, кои и понатаму жалат за грозоморното злосторство, напиша Мицотакис на Твитер.

Би можело да ве интересира

Грчки пратеници-лекари се нудат да помогнат во борбата со Ковид-19

Жарко Настоски

Чавушоглу: Очекуваме ЕУ да ги сфати своите грешки

Жарко Настоски

Дендиас: Турција уништува секаква перспектива за дијалог и не остава простор за позитивна агенда на Европскиот совет

Ана Ололовска

Карантинот во Грција нема да заврши на 30 ноември

Ана Ололовска

Двајца грчки пратеници подготвени како лекари да се вклучат во битката со пандемијата

Ана Ололовска

Во Грција регистрирани 1.388 нови случаи, починаа 84 лица од Ковид-19

Жарко Настоски