Мицотакис прими трета доза од вакцината

Од:

Речиси девет месеци по ревакцинацијата, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, денеска прими трета доза од вакцината против Ковид-19 и ги повика граѓаните да го сторат истото, особено оние кои воопшто не се вакцинирани, истакнувајќи дека сега веќе фактите „не дозволуваат никаков сомнеж за ефикасноста и безбедноста на вакцината“, јави дописничката на МИА од Атина.

-Девет од десет наши сограѓани кои и денес се приклучени на апарати се невакцинирани, а многу голем број наши сограѓани кои секојдневно ги губат животите, исто така се невакцинирани. Ајде конечно да ги послушаме научниците. Да ги погледнеме вистинските податоци. Сите да побрзаме да се вакцинираме за дополнително да ја зголемиме стапката на вакцинација во нашата земја во целина. Пред сѐ и над сѐ да си се ​​заштитиме самите и оние што ги сакаме и општеството, рече Мицотакис откако се вакцинираше.

Трета доза, во петокот прими и претседателката на Грција Катерина Сакеларопулу, која заедно со Мицотакис се вакцинираше на првиот ден од процесот на имунизација во земјата, на 27 декември 2020 година, а ревакцинацијата беше три седмици подоцна.

Фото: Кабинет на грчкиот премиер

Би можело да ве интересира

Град во Сицилија има 104 отсто вакцинирани

Ана Ололовска

Омикрон варијантата предизвикува блага клиничка слика, вели претседателката на медицинското здружение во Јужна Африка

Ана Ололовска

Луѓето повторно излегоа на улиците во Загреб на протест против ковид-потврдите

Ана Ололовска

ЈАР: Наместо пофалби, светот ја казнува ЈАР за откривањето во рана фаза на нова мутација на коронавирусот

Ана Ололовска

Откриени два случаи на варијанта Омикрон во Британија

Ана Ололовска

Што е засега познато за новата варијанта на коронавирусот – Омикрон

Ана Ололовска