Мицотакис: Оградата на границата со Турција ќе биде готова до април

Од:

Новата ограда за спречување на мигранти на границата меѓу Грција и Турција ќе биде поставена до април, соопшти Кабинетот на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис.

Мицотакис ги посети местата во областа Еврос, североисточна Грција и изјави дека работите бргу напредуваат.

Грчката Влада вработува и дополнителни 400 граничари кои ќе бидат распоредени во Еврос и планира да ја зајакне веќе постојната гранична ограда долга десет километри.

Би можело да ве интересира

Во Грција починал 101 пациент заразен со коронавирусот, забележани 2.135 нови случаи

Жарко Настоски

Грчки пратеници-лекари се нудат да помогнат во борбата со Ковид-19

Жарко Настоски

Чавушоглу: Очекуваме ЕУ да ги сфати своите грешки

Жарко Настоски

Судот од Стразбур ја осуди Турција за затворањето новинар без веродостојни факти

Ана Ололовска

Дендиас: Турција уништува секаква перспектива за дијалог и не остава простор за позитивна агенда на Европскиот совет

Ана Ололовска

Карантинот во Грција нема да заврши на 30 ноември

Ана Ололовска