Мицотакис: Нема да толерираме нелегални влегувања во Грција

Од:

Сакам да бидам јасен: никакви нелегални влегувања во Грција нема да бидат толерирани, ја зголемуваме нашата гранична безбедност, напиша на „Твитер“ грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за обидот бегалци и мигранти од Турција, преку Еврос, да влезат во Грција и додава дека земјата нема да ги трпи последиците од одлуките донесени од други, јави дописничката на МИА од Атина.

-Значителен број мигранти и бегалци во големи групи се собраа на грчко – турската копнена граница и се обидоа, нелегално, да влезат во земјата. Сакам да бидам јасен: никакви илегални влегувања во Грција нема да бидат толерирани, ја зголемуваме нашата гранична безбедност. Грција не сноси никаква одговорност за трагичните настани во Сирија и нема да ги трпи последиците од одлуките донесени од другите. За ситуацијата ја информирав Европската унија, напиша Мицотакис

Граничниот премин кај Еврос, од претпладнево е затворен, а според турските и грчките медиуми, од страна на Турција насобрани се мигранти и бегалци со намера да влезат во Грција.

Би можело да ве интересира

Светиот оган регуларно ќе пристигне во Грција за Велигден, но на скромна церемонија

Ана Ололовска

Грчката Влада одобри богослужбите во црквите да бидат зад затворени врати

Ана Ололовска

Нови шест смртни случаи од Ковид-19 во Грција и 20 новозаразени

А1он

„Остануваме исправени“ – програма на СИРИЗА со економски мерки во вредност од 26 милијарди евра

А1он

Пецас: Остануваме дома во април за во мај да можеме се радуваме на првите резултати

Ана Ололовска

Општина Солун со дрон ќе ги информира граѓаните да останат дома

Ана Ололовска