Мицотакис најдоцна до утре ќе ги соопшти одлуките за задолжителна вакцинација во одредени сектори

Од:

Неопходен е премин во третата фаза од нашата стратегија за вакцинирање, па така, до утре, премиерот ќе ги соопшти одлуките на Владата што се однесуваат на задолжителна вакцинација во конкретни области, како и рамката за работа на затворените делови, рече портпаролката на грчката Влада Аристотелиа Пелони на денешниот редовен брифинг со новинарите.

Според првичните официјални најави од пред две седмици, од 15 јули ќе биде дозволена работа и во внатрешните делови од угостителските објекти, а сопствениците ќе треба да одлучат дали ќе бидат „чисти“ односно само за вакцинирани или пак „мешани“.

Грчките медиуми пишуваат дека поради зголемениот број нови случаи, не е исклучена можноста, да има промени на првичната одлука, па сите затворени простори да бидат „covid free“, односно само за вакцинирани.

Сепак, конечните одлуки, како за задолжителната вакцинација, така и за начинот на работа на кафулињата и рестораните во внатрешните делови, ќе ги соопшти грчкиот премиер.

За епидемиолошката состојба во Грција, Пелони рече дека главна карактеристика на новите случаи е дека се откриени кај младите, а 75 отсто се на возраст до 34 години, а најголемиот дел се меѓу 15 и 24 години.

Во однос на делта сојот, посочи дека 70 проценти се кај лица до 40 години, а од вкупниот број случаи, кај 13 проценти била потребна хоспитализација и никој не бил целосно вакциниран.

Би можело да ве интересира

Грчката полиција нема да ги апси просветните работници по тужби од родители кои не веруваат во Ковид-19

Во Грција секоја седмица ќе се објавуваат податоци за случаи на Ковид-19 кај учениците

Условите за влез во Грција за македонските граѓани остануваат исти уште една седмица

Катерина Павлова-Николовска

Во Грција влез во судовите само со ковид-пропусница

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Полицијата со водени топови и со солзавец ги растеруваше демонстрантите против вакцинацијата во Солун

Катерина Павлова-Николовска

Инциденти на протестот против вакцината и задолжителната имунизација во Солун