Мицотакис на Самитот во Софија ја потврди поддршката на Грција за европерспективата на регионот

Од:

Посветеноста на Грција на Агендата од Солун и поддршката за европската перспектива на земјите од регионот, ги повтори грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, за време на неговото учество, преку видеоконференција, на Самитот за Западен Балкан во Софија во рамките на Берлинскиот процес, со кој претседаваат Северна Македонија и Бугарија, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Мицотакис во обраќањето нагласил дека трансформацијата на Западен Балкан во област на мир, стабилност, развој и просперитет е важна како за Грција, така за Европската унија.

Паралелно, истакнал тој, критичните прашања, како што се владеењето на правото, почитувањето на човековите права и правата на малцинствата, зајакнувањето на демократските институции, како и почитувањето на договорите, се предуслови за пристапниот процес на земјите од Западен Балкан.

Во овој контекст, според Мицотакис, исполнувањето на критериумите во процесот на проширување, вклучително и добрососедските односи согласно меѓународното право, се од клучно значење.

Во однос на пандемијата, Мицотакис истакнал дека глобалната здравствена криза ја истакнува меѓусебната зависноста и потребата од поширока соработка меѓу земјите од регионот, како и со Европската унија.

Би можело да ве интересира

Крајбрежната служба на Грција спречила над 590 лица со девет чамци да влезат во грчките територјални води

Британскиот турист во Грција има варичела, а не мајмунски сипаници

Катерина Павлова-Николовска

Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

Ана Ололовска

Маската во затворените простори, единствената Ковид мерка актуелна во Грција

Ана Ололовска

Почина Вангелис, најпознатиот грчки композитор

Ана Ололовска

Иконому: Мицотакис во САД ја истакна Грција како земја со самодоверба, стабилност и безбедност

Ана Ололовска