Мицотакис: Мигрантското прашање е европска тема

Од:

Поедноставување на процедурите за доделување азил, построга контрола на границите и организирано празнење на островите се дел од мерките на владата кои, како што денеска рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, во текот на следниот месец во вид на предлог закон ќе бидат доставени во Парламентот.

Мицотакис говорејќи пред пратеничката група на Нова демократија, истакна дека мигрантското прашање е европско прашање и за тоа ќе разговара со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на нивната денешна средба.

-Мигрантското прашање е европска тема, тема на Европа и затоа ќе се најде на агендата на Самитот во Брисел следната седмица, рече Мицотакис.

Би можело да ве интересира

Дендиас: Со Северна Македонија да се согласиме за правилно толкување на Договорот од Преспа

Ана Ололовска

Два земјотреси го погодија Закинтос

Јеронимос: Прогласувањето автокефалност на Украинската православна црква е особено корисно за Православната црква

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Разбиена мрежа на трговија со дрога во близина на Економскиот факултет во Атина

Мицотакис: Немаме право да им забраниме на Грците од странство да гласаат од местото на живеење

Грчката црква ја призна автокефалноста на Украинската православна црква