Мицотакис ја предложи претседателката на највисокото судско тело за претседател на Грција

Од:

По првпат, Грција е на пат да добие жена претседател, откако грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за таа функција ја предложи претседателката на Советот на државата Екатерини Сакеларопулу.

Советот на државата е највисокиот суд во Грција, а Сакеларопулу е првата жена избрана за претседател на судот во 2018.

Би можело да ве интересира

Аеродромите во Грција спроведоа превентивни контроли за коронависрусот

Пецас: Се надеваме дека Франција е расположена да направи чекори за ЕУ перспективата на Западен Балкан

Ана Ололовска

Писмо од Кумуцакос до ЕК со грчките позиции за заедничка политика за миграција и азил

Ана Ололовска

Грција ќе издаде 15-годишна обврзница

Ана Ололовска

Грција ги презема неопходните мерки за превенција од коронавирусот

Ана Ололовска

Грчко МНР: Должност на сите нас е да го овековечиме сеќавањето на жртвите од Холокаустот

Ана Ололовска