Мицотакис: Грција е столб на стабилностa на Балканот и сигурен партнер во Источен Медитеран

Од:

На синоќешната средба во Белата куќа со американскиот претседател Џо Бајден, грчкиот премиер Киријакос Мицотакис изјави дека Грција е столб на стабилност на Балканот и сигирен партнер во Источен Медитеран.

dobivaj vesti na viber

Бајден се заблагодари на Мицотакис за моралната поддршка што Грција ја дава на Украина во отпорот против руската агресија.

-Ние сега сме соочени со обединет предизвик со руската инвазија на Украина, изјави Мицотакис.

Додаде дека грчко-американските односи се на највисоко можно ниво.

-Не зборувам само за одбранбениот дел, туку и за (американските) инвестиции и за улогата на Грција како сигурен партнер во регионот на Источен Медитеран, како земја која ја надмина финасиската криза со економијата во подем и како столб на стабилностa на Балканот и во поширокиот регион.

Претседателот на САД организира прием во чест на одбележувањеto на 201 годишнината од почетокот на војната за независност на Грција.

Мицотакис претходно изјави дека 200 годишнината на овој најважен празник за Грција требаше да се одбележи лани, но поради Ковид-19 настаните беа одложени за годинава.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ослободен полицаецот кој пред 14 години уби тинејџер во Атина

А1он

Над 20.000 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он

Грција ќе реагира за регистрацијата на турското бренд име „Turkaegean“

А1он

Околу 220 лица спасени во близина на грчкиот остров Крит

Ана Ололовска

Русија протерува осум грчки дипломати

А1он

Грчката крајбрежна служба за 72 часа спречила над илјада бегалци и мигранти да влезат во Грција по морски пат

А1он