Мицотакис: Грција е подготвена за туристичката сезона

Од:

Направивме најдобра можна подготовка, нема отстапки во прашањата поврзани со безбедноста и јавното здравје, изјави премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис.

На безбедноста на граѓаните и заштитата на јавното здравје се задржа и министерот за здравство на Грција, Василис Кикиљас во интервјуто за грчката телевизија „Скај’’.

Тој рече дека се преземени сите неопходни мерки за да може земјата да ја гарантира безбедноста на туристите, на локалното население, но и на туристичките работници.

-За нас, од стратешка важност се и економијата и туризмот, но секогаш со главен приоритет здравјето, јавното здравје, безбедноста на граѓаните. Ова е динамичен начин како ќе одиме напред, ќе тестираме, ќе собираме податоци, рече Кикиљас.

Би можело да ве интересира

Во Грција само преку „Евзони“ до 15 август

А1он

Двајца починати и 77 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он

Пет случаи на заразени со коронавирус во грчкиот ватерполо тим

А1он

Во Грција казнети 615 лица за неносење маска и осум туристи за непополнет формулар за влез во земјата

А1он

ЕУ одобри 130 милиони евра за изградба на затворени центри за бегалци и мигранти на три грчки острови

Ана Ололовска

Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Ана Ололовска