Мицотакис: Европа треба да најде заеднички одговор за зголемувањето на цените на енергијата

Од:

Потребата Европа да најде заеднички одговор за зголемувањето на цените на енергијата и да ги поддржи и потрошувачите и бизнисите, ја истакна грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис по средбата со премиерот на Романија Николае Чиука, а истиот став, според грчки владини извори го повторил и за време на состанокот на Европската народна партија, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Мицотакис истакна дека ова прашање ќе го покрене на Самитот на ЕУ за Украина и објасни дека Грција веќе ги преземела сите неопходни мерки за непречено снабдување на земјата со природен гас

-Многу е важно на европско ниво да има вонредни мерки за поддршка на европските потрошувачи и на европските компании, бидејќи сите земји денес на еден или на друг начин ги субвенционираат потрошувачите за справување со големите поскапувања на цените на енергијата. Потребен е европски одговор на проблемот со кој се соочуваат сите земји- членки. Секоја има свој начин да се справи со тоа, но за сите земји тоа е проблем кој е исклучително финансиски болен и јас имам намера да го покренам ова прашање на следниот Европски совет, рече Мицотакис по средбата со Чиука.

Додаде дека е потребно да се прошират изворите на енергија и во однос на производството и во однос на краткорочното и среднорочното снабдување со гас, намалувајќи ја зависност од Русија.

Од Букурешт, каде што е во еднодневна официјална посета, Мицотакис учествуваше на вонредниот состанок преку видеоконференција на Европската народна партија за ситуацијата во Украина, а според грчки владини извори истакнал дека „не можеме да го прифатиме историска ревизионизам со употреба на сила“.

Во пресрет на утрешниот специјален состанок на Европскиот совет за Украина, според истите извори, повторил дека Европа мора да најде заеднички одговор на поскапувањето на енергијата, а тоа, како што нагласил, се однесува и на оптоварувањето на домаќинствата и бизнисите, и на потребата Европа да не зависи од менувањето на цените на природниот гас и да бара алтернативни извори на енергија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шел: На Европа ќе и биде тешко да го замени рускиот гас

Германската Влада го активира вториот степен од планот за вонредно снабдување со гас

Предупредување до ЕУ: Подгответе се за целосен прекин на испораките на гас од Русија

Предраг Петровиќ

Бирол: Русија би можела целосно да го прекине снабдувањето на Европа со природен гас

А1он

Пробно почна да пристигнува азербејџански гас по интерконекторот меѓу Грција и Бугарија

Русија вети дека ќе продолжи да испорачува гас за Унгарија

Предраг Петровиќ