Mета со апел до опозицијата за надминување на политичката криза во Албанија

Од:

Албанскиот претседател Илир Мета повторно упати апел до политичките партии за надминување на длабоката политичка криза во која земјата се наоѓа повеќе месеци.

При тоа додава дека сите треба да сфатат оти не се чекори по две спротивни патеки кои никогаш не се среќаваат една со друга бидејќи постои опасност и „на есен да заостане земјата во интегративниот процес“.

-Пред нас претстои важен датум за иднината на земјата, 17-18 октомври, кога Советот на Европската унија ќе донесе одлука за преговорите, затоа двете главни политички партии треба да им овозможат на албанските граѓани да излезат на тројните избори, локалната власт, централната власт и изборот на претседател на државата на 13-ти октомври и правото на глас да го остварат на мирен, цивилизиран и демократски начин, напиша Мета на „Фејсбук“.

Претседателот Мета го затвора својот пост со силен повик да се одважат сега, зашто по 19 октомври, ќе биде предоцна.

-Сега е време, на 19 октомври ќе биде многу доцна!-напиша Мета.

Повикот на Мета следува откако не ги потпиша и му врати три закони на премиерот Еди Рама, а вчера го обвини дека две години го попречува функционирањето на новите правосудни институции и Уставниот суд. Тој уште предупреди дека ќе има и други причини поради кои „ правосудните реформи станале Рамаформи“.

Би можело да ве интересира

Рама отпатува за Берлин на средба со Меркел, во функција на донаторската конференција за Албанија

Ана Ололовска

Баша: Рама произведе само корупција и лаги

Ана Ололовска

Албанија: Неколку општини без градоначалници, власта ја префрла топката кај претседателот Мета

Ана Ололовска

Расте семејното насилство во Албанија, лани 218 случаи повеќе од претходната година

Ана Ололовска

Тирана ја убеди и ДП да биде дел од изборната коалиција на Албанците од Прешевската Долина

Ана Ололовска

Албанија со засилени мерки на аеродромот поради ширењето на новиот коронавирус

Ана Ололовска