Мета – Николиќ: Историско достигнување е решавањето на проблемот со името на Македонија

Од:

Албанскиот претседател Илир Мета и претседателот на Комисијата за надворешна политика на црногорскиот парламент, Андрија Николиќ, на денешната средба во Тирана размениле мислења околу последните случувања во регионот при што како историско достигнување го оцениле решавањето на проблемот со името на Македонија.

Нивен заеднички став е дека со отворањето на патот за членство на, како што рекле, Северна Македонија во НАТО и во ЕУ, ќе придонесе и во зајакнувањето на безбедноста во регионот и евроатлантските простори.

Оценувајќи ја посетата на Николиќ како дел од заедничката агенда за интензивирање на и така добрите односи меѓу двете држави, пријателството и соработката, Мета додал дека реализацијата на меѓугранични проекти за подобрување на инфрастрктурата се многу значајни за Албанија и Црна Гора

Би можело да ве интересира

Вкупниот државен долг на Црна Гора – 3,664 милијарди евра или 79,54 БДП

А1он

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква каква што заслужуваат

Горјан Грнчаровски

Анкета: Околу 60 отсто од Црногорците сакаат земјата да остане на евроатлантскиот пат, 20 отсто да се сврти кон Србија

Ана Ололовска

Поради пандемијата 62,5 отсто помалку туристи во август во Албанија

Ана Ололовска

Ѓукановиќ ќе предложи мандатар за новата влада до 23 октомври

А1он

(ВИДЕО) Абазовиќ во црногорскиот парламент: Нема место за реваншизам, само за правдата и за вистината

А1он