Мета: Нема причина да жалам што немав средба со Ердоган

Од:

Албанскиот претседател Илир Мета вчера не се сретна со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, за време на неговата посета на Албанија, бидејќи имал набиена агенда, а турскиот колега бил поканет од Владата.

dobivaj vesti na viber

Тој изјави дека нема причина да жали за неостварената средба, јави дописничката на МИА од Тирана.

– Седумнаесети јануари беше многу несекојдневен ден за мене, исполнет со многу активности за да му оддадам почит на нашиот народен херој, Ѓерѓ Кастриот Скендербег. Немам причина да жалам што не го сретнав господинот Ердоган. Тој беше гостин на Владата и се надевам дека минал најдобро во Албанија. Ако сакаше средба, ќе се потрудев да се сретнам со него, бидејќи имав навистина напорна агенда, но тој не побара средба. Господинот Ердоган не беше поканет од моја страна. Искажувам голема благодарност до турскиот народ за дарежливата помош што му ја дава на албанскиот народ, изјави Мета за ТВ Сири.

Ердоган беше пречекан и придружуван од премиерот Еди Рама, при што го предаде во употреба станбениот блок во Курбин со 524 станови изграден од турската Влада, а притоа беше прогласен за почесен граѓанин на овој град.

По официјалната средба со Рама и прес-конференција, се обрати пред Парламентот, а посетата ја заврши со инаугурација на Етхем Бег џамијата реставрирана со средства на „ТИКА“.

Инаку, вчера се одбележаа 544 години од смртта на Скендербег, поради што дел од медиумите го отворија прашањето зошто токму на овој ден Ердоган престојувал во Албанија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Средба Вархеји- Џачка

Ана Ололовска

Албанија: Нема кандидатура за претседател, утрешниот прв круг на гласање пропадна

Албанскиот Парламент гласаше против усвојување резолуција за признавање на геноцидот во Сребреница

А1он

Конференцијата за одржлив развој на туризмот во Тирана: Ни треба регион отворен за нови пазари и иновативни идеи

Ана Ололовска

Финалето на Конференциската лига ги „полуде“ цените во хотелите во Тирана, ноќевање чини од 303 до 1.900 евра

А1он

Рама повтори дека СПАК треба да почне истрага за Бериша

А1он