Меркел најави три милиони вакцини за Западен Балкан

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска најави дека Германија ќе донира три милиони дози од вакцините против коронавирусот за земјите од Западен Балкан, пренесуваат медиумите.

„Ќе споделиме три милиони дози од вакцините со земјите од Западен Балкан, и тоа ќе го направиме што поскоро“, изјави Меркел на прес-конференција по Самитот на Берлинскиот процес за Западен Балкан 2021, чиј домаќин беше токму канцеларката.

Би можело да ве интересира

Олаф Шолц: Гласачите покажаа дека сакаат да бидам идниот канцелар на Германија

Лашет: Тесна борба, унионистите сакаат да ја предводат владата

Излезни анкети: ЦДУ/ЦСУ и СПД освоија по околу 25 проценти од гласовите на изборите во Германија

Катерина Павлова-Николовска

Германците одлучуваат кој ќе биде наследник на Ангела Меркел

Катерина Павлова-Николовска

Германците утре го бираат наследникот на Ангела Меркел

Катерина Павлова-Николовска

Мицотакис за европската перспективата на Западен Балкан: Време е ЕУ да испорача

А1он