Меркел ќе ја чуваат 7.000 полицајци во Атина

Од:

Во Грција се планираат масовни протести за пречек на канцеларката на Германија Ангела Меркел.

Поради ова за безбедноста на Меркел во Атина ќе бидат стационирани полицајци од целата земја, пишува германскиот весник “Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Во очите на грчките полицајци Меркел е директен наследник на Бил Клинотон. Строги мерки за безбедност на гостинот за последен пат се спроведувале при посетата на американскиот претседател кон крајот на 1999 година, односно истата година кога НАТО ја бомбардираше Србија.

Тогаш за безбедноста на Клинтон беа ангажирани 7.000 грчки полицајци. Се очекува и сега во Атина да бидат приближен број полициски службеници за Меркел да се чувствува безбедно.

Би можело да ве интересира

Ципрас: Младите не сакаат гигабајти и џепарлак, сакаат визија и перспектива

Ана Ололовска

Кандидатите за нов германски канцелар денеска ќе ја имаат последната ТВ дебата

Ана Ололовска

Германската министерка за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер, сака да го отвори патот кон побрзи и независни воени мисии на ЕУ

Ана Ололовска

Заедничка декларација на ЕУМЕД-9 по Самитот во Атина

А1он

Грција: В понеделник ќе биде соопштена вакцинација со трета доза за здравствените работници и лицата над 60 години

А1он

Не е пронајдена опрема за изготвување бомба во истрагата за претпоставениот напад врз синагога во Хаген

А1он

Leave a Comment

nineteen − twelve =