Меркел – Брнабиќ: Србија и Германија имаат само една точка на недоразбирање, а тоа е Косово

Од:

Српската премиерка Ана Брнабиќ во Берлин разговараше со германската канцеларка Ангела Меркел за унапредување на политичките и економските односи меѓу двете земји.

По средбата, на прес-конференцијата Меркел изјави дека разговарала со српската премиерка за Берлинскиот процес, успешната економска соработка и за потребата на реформи во правосудството.

– Почувствував волја и подготвеност работите да се подобрат, што е тесно поврзано со напредокот во процесот на пристапување во ЕУ, изјави Ангела Меркел, додавајќи дека доста тоа е направено.

На средбата се разговарало и за регионот, за што германската канцеларка наведе дека Берлинскиот процес се покажал како користен и довел до разни можности за соработка.

Меркел посочи и дека треба да се продолжи со работата за приближување кон решението за Косово и дека Германија ќе продолжи да го поддржува развојот на Србија.

Српската премиерка истакна дека Косово е единствената точка на недоразбирање меѓу Белград и Берлин, но и дека Германија е еден од најважните партнери.

– Колку и да понекогаш не се согласуваме, најважно е да разговараме, да ги слушнеме мислењата и советите и да видиме дали можеме заедно да ги приближиме ставовите и да дојдеме до долгорочно и одржливо решение. Без историското помирување на Србите и Албанците, нема да има иднина за Балканот, посочи Брнабиќ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Белград нападнат Сергеј Трифуновиќ, лидер на Слободните граѓани и актер

Ана Ололовска

Вулин: Ако иконографите се неважни, што не се фотографирала Шекеринска и со кукаст крст

Ана Ололовска

Германија: Во изолација 160 луѓе по учество во приватни собири, едно лице во критична состојба

Ана Ололовска

Ѓилас и пиша на Брнабиќ: Вие ја спомнувате опозицијата само кога ја навредувате и лажете

Ана Ололовска

Дачиќ: Нема да има дијалог доколку Приштина не ја повлече одлуката за влез со документи со назнака Република Косово

Ана Ололовска

Жестоки критики во Србија поради предизборен спот на Вучиќ во кој се појавува малолетно девојче

А1он