Меџидиев: Нема опасност по животот на децата повредени во несреќата со српскиот автобус на автопатот „Тракија“

Од:

Нема опасност по животот на децата. Тие можат безбедно да се транспортираат, изјави денеска бугарскиот министерот за здравство Асен Меџидиев. Тој додаде дека напладне се очекува да биде во Белград.

dobivaj vesti na viber

– Повеќето оперативни интервенции на едно од децата веќе се направени. Состојбата на другото дете е подобрена, контактибилно, секојдневно се подобрува. Прогнозата е добра и за двете деца, посочи министерот.

Според него, трите деца примени во болницата во Стара Загора се во многу добра состојба, најверојатно утре ќе бидат пренесени до српската граница.

Меџидиев објасни дека состојбата и на повредените возрасни е добра.

– Човекот со ампутирана нога, можеби ќе го држиме уште малку додека се заврши и постоперативната работа, рече тој.

Претпладнево на аеродромот во Софија слетаа два српски хеликоптера што треба да превезат во Србија две од повредените деца во автобуската несреќа на автопатот Тракија на 14 август.

Би можело да ве интересира

САД издвоија 40 милиони долари за вооружување на Бугарија

А1он

Радев кон Ердоган: Турција е наш многу важен партнер и сојузник

Ана Ололовска

Вучиќ од Прага: Дали вие ја казнувате Русија или Србија?

Ана Ололовска

Радев: Бугарија има потреба од привремено решение до пристигнувањето на американските авиони „Ф-16 Блок 70“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пленковиќ и одговори на Србија: Сега станав главен усташ

А1он

Борисов поднесе оставка: Се откажува од пратеничката фотелја

А1он