Медведев од Белград: Ќе дадеме секаква помош да се зачува суверенитетот, сакаме мирно решение за Косово

Од:

Премиерот на руската федерација, Дмитриј Медведев од српскиот парламент во Белград пред пратениците порача дека Русија ќе пружи секаква помош за зачувување на суверенитетот на Србија. Тој е во еднодневна посета на Белград поради прославата на годишнината од ослободувањето од фашизмот.

-Потребно е да се чува вистината за војната и да се спротивстваиме на ревизијата на историјата. Во некои европски земји се уриваат спомениците на војниците кои ги ослободија од фашизмот, а џелати кои убија милиони луѓе се прославуваат сега како херои. Целта на таквите манипулации е да се промени светот и нормите во меѓународното право. Србија, за жал ги почувствува последиците на дејствијата спротивни со меѓународното право, мислам на случувањата од 1999 година. Русија го поддржува српскиот народ и ќе дадеме секаква помош да се зачува суверенитетот, рече Медведев и додаде дека Русија сака мирно решение за косовското прашање и почитувње на Резолуцијата 1244.

Би можело да ве интересира

Лавров бара поголема застапеност на земјите во развој во Советот за безбедност на ОН

Тачи барал взаемно признавање, Вучиќ одговорил дека Србија ја признале сите

Татјана Ташкова

Песков: Потребна е добра подготовка за средба Путин – Зеленски

Ана Ололовска

Навални го обвини главниот мосоковски обвинител за незаконско богатење со недвижнини во Црна Гора

Ана Ололовска

Вучиќ: Очекувам Северна Македонија и Албанија да ги започнат преговорите во март

Ана Ололовска

Назарбаев се обидува да организира состанок Путин – Зеленски

Ана Ололовска