Медведев од Белград: Ќе дадеме секаква помош да се зачува суверенитетот, сакаме мирно решение за Косово

Од:

Премиерот на руската федерација, Дмитриј Медведев од српскиот парламент во Белград пред пратениците порача дека Русија ќе пружи секаква помош за зачувување на суверенитетот на Србија. Тој е во еднодневна посета на Белград поради прославата на годишнината од ослободувањето од фашизмот.

-Потребно е да се чува вистината за војната и да се спротивстваиме на ревизијата на историјата. Во некои европски земји се уриваат спомениците на војниците кои ги ослободија од фашизмот, а џелати кои убија милиони луѓе се прославуваат сега како херои. Целта на таквите манипулации е да се промени светот и нормите во меѓународното право. Србија, за жал ги почувствува последиците на дејствијата спротивни со меѓународното право, мислам на случувањата од 1999 година. Русија го поддржува српскиот народ и ќе дадеме секаква помош да се зачува суверенитетот, рече Медведев и додаде дека Русија сака мирно решение за косовското прашање и почитувње на Резолуцијата 1244.

Би можело да ве интересира

„Роспотребнадзор“: Втората руска вакцина „ЕпиВакКорона“ е 100-процентно ефикасна

Ана Ололовска

ВИДЕО: Руската олимписката шампионка за Водици влезе во замрзнатата вода

ВИДЕО: Расветлено убиството на Србинот во Филаделфија-пред да пука во него излегол од затвор

Ана Ололовска

Вучиќ: Најавата на Харадинај за обединување со Албанија е закана за регионот

Ана Ололовска

Д-р Глигиќ: Кинеската вакцина се прави на класичен начин и ќе заштити од мутации

Ана Ололовска

Во Србија денеска почнува масовната имунизација, набавени 1.054.950 вакцини, платени над шест милиони

Ана Ололовска