Медојевиќ: Нема да има реконструкција на Владата на Црна Гора

Од:

Претседателот на Движењето за промени, Небојша Медојевиќ оцени дека нема да има реконструкција на Владата на Црна Гора и дека сегашната ситуација може да се реши само преку избори.

Тој на прес – конференција рече дека премиерот Здравко Кривокапиќ и актуелната влада не можат да одговорат на предизвиците.

– Како дел од компромисот, ние се согласивме на реконструкција во согласност со изборните резултати, но гледате дека тројца пратеници сакаат да владеат со Црна Гора и тие тоа го попречуваат, рече Медојевиќ, пренесува РТЦГ.

Тој изјави дека верува дека УРА тајно преговара со Демократската партија на социјалистите (ДПС).

– Мислам дека тие купуваат време и дека ќе излезат на избори со здраво јадро на ДПС или ќе побараат од малцинските партии да формираат нова влада, малцинска, која би се состоела од Социјалдемократите, Социјалдемократската партија и ДПС, рече Медојевиќ.

Според него, моменталната ситуација единствено може да се реши со избори.

Би можело да ве интересира

Омикрон идентификуван и во Црна Гора

Катерина Павлова-Николовска

Црна Гора: Скапата струја го гаси Комбинатот за алуминиум, 500 луѓе најверојатно ќе останат без работа

Буџетот на Црна Гора за 2022 година предвиден за рамномерно финансирање по региони

Ана Ололовска

Азербејџанскиот милијардер Исмаилов доби азил во Црна Гора

Столтенберг за стравот на Ескобар за кредибилноста на црногорската Влада: НАТО има строги протоколи за споделување инфромации

Уапсен поранешниот директор за национална безбедност на Црна Гора

Ана Ололовска