Материјална штета врз куќи од пожарот во близина на Атина

Од:

Грчката противпожарна служба успеа да го стави под контрола големиот пожар во областа Саронида, во источниот дел на регионот Атика, на околу 50 километри од центарот на Атина, а огнените јазици предизвикаа материјална штета на дворови и делови од куќите што се наоѓаат во близина.

Пожарот избувна во област што не е густо населена, но дел од куќите беа во опасност и затоа со одлука на противпожарната служба се евакуираа граѓаните.

Од надлежната општина, преку Фејбук упатија апел до жителите што се во близина да ги напуштат домовите, а добиле и порака за евакуација од бројот за итни случаи 112.

Во справувањето со огнените јазици учествуваа 42 пожарникари со 19 возила и четири хеликоптери од кои еден е за координација, а силниот ветер дополнително го отежнуваше гаснењето на пожарот.

Паралелно, под контрола е ставен и шумскиот пожарот во областа Илиас, во западниот дел на Пелопонез, каде што интервенираа 60 пожарникари со 20 возила, две пешадиски единици, два авиони, еден хеликоптер и четири цистерни од општината.

Од противпожарната служба на Грција соопштуваат дека во делот каде што изби пожарот, 57-годишен маж ја загубил свеста веројатно од патолошки причини и веднаш бил пренесен во болница каде што и починал. Од судската медицина, се очекува да ги утврдат точните причини за смртта.

Би можело да ве интересира

Штрајк во Грција, Атина без јавен превоз

Ана Ололовска

Грчката полиција ја истражува смртта на бебе од Сирија со знаци на сексуална злоупотреба

Ана Ололовска

Грчката Влада носи нов закон со реформи во социјалното осигурување, синдикатите закажаа штрајк

Ана Ололовска

Казна за веслач во Грција кој и покрај лошото време влегол во морето, а потоа бара помош

Ана Ололовска

Митаракис им даде рок од една недела на локалните власти од островите да предложат нови локации за изградба на затворените центри

Ана Ололовска

Во грчкиот Парламент ќе се формира Група за пријателство со Северна Македонија

Драган Поповски