Масовни тестирања во поширокиот регион на грчкиот град Ксанти

Од:

За елиминирање на континуираните позитивни случаи на Ковид-19 во поширокиот регион на грчкиот град Ксанти, од денеска напладне, до сабота, 15 мобилни единици во десет општини ќе вршат масовно тестирање на населението, јави дописничката на МИА од Атина.

Одлуката, како што соопштија од Секретаријатот за цивилна заштита на Грција, била донесена доцна синоќа на вонредниот состанок на заменик-министерот за цивилна заштита Никос Хардаљас со професорот епидемиолог надлежен за Ковид-19, Сотирис Циодрас и претседателот на Националната организација за јавно здравје Панајотис Аркуманеас, а на кој присуствувале и префектот на конкретната периферија и градоначалниците на општините во кои што ќе се врши тестирањето.

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Десет пратеници од косовското Собрание заразени со коронавирус

А1он

Премиерот на БиХ позитивен на коронавирус

Двајца пратеници на Мадагаскар починаа од последици на коронавирус

А1он

ВИДЕО: Активисти од Лондон предупредија, убивањето на животни го зголемува ризикот за појава на нова пандемија

Горјан Грнчаровски

Тестирањето на вакцината против коронавирус во Русија во финална фаза – нуди имунитет без несакани дејства, тврдат лекарите

Горјан Грнчаровски