Марковиќ: Црна Гора не е веќе сама на глобалната сцена, членка е на НАТО

Од:

Црна Гора не е веќе сама на глобалната сцена, бидејќи е членка на НАТО, изјави денеска црногорскиот премиер Душко Марковиќ пред Парламентот.

– Денешната Црна Гора е отпорна на агресија и негирачи на нејзината независност, рече Марковиќ одговарајќи на пратенички прашања.

Како што пренесува радиото Антена М, на прашањето кој е одговорот на Владата на се почестите обиди на надворешни и внатрешни фактори за загрозување на мирот, стабилноста, демократијата и граѓанското општество во Црна Гора, Марковиќ рече дека тие напади не се ништо ново, туку се само „повеќе видливи“.

– Нашите одлуки може да бидат лоши и недоволно докажани, но тие се наши. Можеби не сме добра власт, но сме црногорска и независна. Граѓаните ќе проценат колку сме успешни на изборите оваа година, рече Марковиќ.

Би можело да ве интересира

Црна Гора со засилени инспекции поради недисциплина на угостителски објекти

Ана Ололовска

Русин сопственик на првиот црногорски пасош во рамки на економско државјанство

Ана Ололовска

Холандија повторно затворена за влез на патници од Србија и од Црна Гора

Ана Ололовска

Министерот за труд на Црна Гора е позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска

Фудбалската федерација на Црна Гора ги прекина натпреварите поради влошената здравствена ситуација

А1он

Србија воведе задолжителна самоизолација од 14 дена за граѓаните на Црна Гора

А1он