Маргаритис Схинас нов грчки комесар во Европската комисија

Од:

Маргаритис Схинас, до неодамна главниот портпарол на Европската комисија, ќе биде новиот грчки комесар во ЕУ на местото на Димитрис Аврамопулос, јави дописничката на МИА од Атина.

-Предлогот на премиерот Кирјакос Мицотакис за позицијата претставник на Грција во новата Европска комисија ќе биде Маргаритис Схинас. За оваа одлука, премиерот веднаш ќе ја информира новата претседателка на Комисијата, Урсула Фон дер Лајен, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер.

Би можело да ве интересира

Состанок на надлежните грчки министри за проблемот со фериботот за Самотраки

Ана Ололовска

Инспектори од грчката УЈП се претставиле како шпански туристи за да откријат затајувач на данок на Миконос

Ана Ололовска

Мицотакис во посета на Париз и Берлин

Ана Ололовска

Грчкиот митрополит Амвросиос, кој е осуден за говор на омраза, си поднесе оставка

Ана Ололовска

Се испитува дали пожарот на Евија е подметнат

Голем пожар на Закинтос