Мандатот на Мирослав Лајчак продолжен за две години

Од:

Советот на Европската унија денеска усвои одлука за продолжување на мандатот на специјалниот претставник за дијалогот Белград – Приштина, и други отворени прашања на Западен Балкан, Мироислав Лајчак.

dobivaj vesti na viber

Мандатот му е продолжен за две години до 31 август 2024 година, соопшти Советот.

Лајчак на функцијата беше именуван на 2 април 2020 година на предлог на шефот на дипломатријата на ЕУ, Жозеп Борел со согласност од сите шефови на дипломатии на Унијата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лајчак и достави на Приштина нов предлог за решавање на кризата на Косово

А1он

Лајчак: Долг и тежок, но фер разговор со Вучиќ

Лајчак во ненајавена посета на Приштина на средба со Курти

А1он

Лајчак во ненајавена посета на Приштина

Вучиќ: Лајчак, Плетнер и Бон предложија нова „арматура“ за преговори во Брисел со цел конечно решение

Лајчак и советниците на Шолц и Макрон во посета на Приштина и Белград