Малолетен мигрант уби врсник во прифатниот центар на грчкиот остров Лезбос

Од:

Со нож, од засега непознати причини, 15-годишен бегалец без придружба од Авганистан, нападна негови врсници во прифатниот центар на грчкиот остров Лезбос, усмрти еден од нив, а двајца повреди.

Инцидентот, според грчките медиуми, се случи синоќа кусо по 23 часот во делот за прием на малолетни лица без придружба што е во склоп на центарот за прием и идентификација на бегалци и мигранти во Морија на Лезбос.

Малолетниот бегалец со нож нападнал врсници, негови сонародници, усмртил еден, додека пак од двајцата повредени, едното дете е во сериозна состојба.

Според грчките медиуми инцидентот се случил во т.н. заштитена зона, каде што се сместени малолетните бегалци и мигранти без придружба, а нивната бројка е тројно поголема од капацитетот на центарот. Во конкретниот дел наменет за 160 лица има над 600 малолетници.

Би можело да ве интересира

Мицотакис се сретна со претставниците на партиите на грчкото малцинство во Албанија

Ана Ололовска

Американски државјанин со арапско потекло веќе трет ден заглавен во неутралната зона на грчко – турската граница

Ана Ололовска

Построги казни за силување и педофилија во измените во грчкиот Кривичен законик

Ана Ололовска

Грчките факултети под опсада од студентите

Ана Ололовска

Притвор за двајцата членови на терористичко –анархистичката „Револуционерна самоодбрана“

Ана Ололовска

Грчкото МНР го следи случајот со киднапираниот грчки морнар во Того

Ана Ололовска