Македонија една од темите на средбата Ципрас – Столтенберг во Брисел

Од:

Договорот од Преспа и двајцата грчки војници кои и понатаму се во затвор во Турција, биле темите за кои разговарале грчкиот премиер и генералниот секретар на НАТО на нивната вчерашна средба на маргините на Европскиот совет во Брисел, според грчката новинска агенција АНА-МПА.

– Средбата траеше околу 20 минути и според владини извори, господинот Ципрас истакна дека врз основа на потпишаниот договор јасна е рамката дека треба да се заврши целиот предвиден процес, за да се упати покана од НАТО до ПЈРМ. Господинот Столтенберг, од негова страна, рече дека договорот со НАТО е во овие рамки, пишува АНА-МПА, јави дописничката на МИА од Атина.

Би можело да ве интересира

Ќе се апсат оние кои поттикнуваат „Движењето против употреба на маска“ во Грција

Ана Ололовска

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Ана Ололовска

Грција најави нов круг прелиминарни контакти со Турција наскоро

А1он

Ердоган во Турција тужи грчки новинари поради навредливата насловна страница

А1он

Состанок на Света Гора по ширењето на коронавирусот

Ана Ололовска

Со хеликоптер спасени шест лица заглавени во грчко планинско село од невреме

Ана Ололовска