Лончар во Бугарија: Едно дете оперирано, ампутирана ногата на возачот

Од:

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати, пренесе Бета.

dobivaj vesti na viber

„Ги посетивме сите деца и возрасни и разговаравме со нив. Едно дете беше оперирано, како и возачот кому му е ампутирана ногата“, изјави Лончар за Радио телевизија Србија.

Лончар, кој со колега од Бугарија ги посети повредените во болницата во градот Стара Загора, изјави дека разговарал со деца и возрасните и дека оперираното дете се чувствува добро.

„Едно дете има повреди на главата и ќе биде префрлено во Софија на понатамошно лекување, каде најверојатно детето ќе биде префрлено и оперирано“, нагласи Лончар.

Тој најави дека превозот на децата кои се добро ќе биде организиран.

Лончар им се заблагодари на сите што се вклучија во Бугарија за да бидат соодветно згрижени децата и возрасните од Србија по несреќата.

Би можело да ве интересира

Осуден насилник во Србија: Давел и претепал корисничка на Дом за стари лица, па лажел дека паднала

А1он

Србија ќе “лови” лица со спорни објави на социјални мрежи упатени до припадници на ЛГБТ заедницата

А1он

Радев категоричен: Бугарија нема да ги признае резултатите од референдумите што Русија ги спроведува

А1он

Српските безбедносни служби ја следат состојбата во Србија, регионот и Источна Европа

Ана Ололовска

Бугарија прогласи делумна вонредна состојба во областите во близина на границата со Турција поради прилив на мигранти

Ана Ололовска

Бугарското МНР го осуди одржувањето на референдумите во областите Доњецк, Луганск и Херсон во Украина

Ана Ололовска