Локални избори во Косово на 17 октомври

Од:

Претседателката на Косово Вјоса Османи го потпиша денеска указот за одржување на редовните локални избори во земјата на 17 октомври годинава

Во соопштението од претседателскиот кабинет се наведува дека Османи ја донела одлуката по консултациите со политичките субјекти,одржани на 2 јуни.

Со истата одлука ѝ се наложува на Централната изборна комисија на Косово (ЦИК) да ги преземе сите потребни дејствија за организирање и одржување на изборите согласно законите и овластувањата.

Османи вчера ја разреши Ваљдете Дака од функцијата претседателка на ЦИК и на нејзино место го именува адвокатот Крешник Радоњиќи.

Би можело да ве интересира

Понеделник ден на жалост во Косово, Османи ја прекина посетата на Јапонија

Ана Ололовска

Курти отпатува за Хрватска за да ги посети повредените во несреќата на косовскиот автобус

Ана Ололовска

Косовското МНР потврди дека 10 лица загинале во несреќата на автобусот во Хрватска

Ана Ололовска

Албанскиот државен врв изрази сочувство до семејствата на загинатите и брзо закрепнување на повредените во несреќата во Хрватска

Ана Ололовска

Милановиќ и Грлиќ Радман изразија сочувство за трагичната несреќа на косовскиот автобус

Ана Ололовска

ВИДЕО: Десетмина загинати и 45 повредени кога автобус од Косово излета од автопат кај Славонски Брод

Ана Ололовска