Лидерот на т.н. „Штаерска стража“ излезе од затвор

Од:

Лидерот на т.н. „Штаерска стража“ и прв човек на Движењето Обединета Словенија Андреј Шишко излезе од затвор, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Toj беше осуден на затворска казна поради учество во обид за насилна промена на уставниот поредок на Словенија.

Пред затворот во Марибор, Шишко беше пречекан од 50 приврзаници кои неговото излегување го поздравија со аплауз. Тие беа облечени во воени униформи и построени во кордон.

– Се гледаме на избори!, куси им изјави Шишко на новинарите.

Би можело да ве интересира

Продолжуваат да растат платите во Словенија – просечната сега изнесува 1.133 евра

Ана Ололовска

Речиси 60 отсто од Словенците поддржуваат предвремени парламентарни избори

Ана Ололовска

Клучна недела за разговорите околу можното формирање на нова Влада во Словенија

Ана Ололовска

Шарец: Треба да се запрашаме дали сакаме Словенија на Орбан или наша суверена Словенија

Ана Ололовска

Јанез Јанша смета дека е можно да се формира нова словенечка Влада

Ана Ололовска

Жидан: На Словенија и се потребни предвремени парламентарни избори

Ана Ололовска