Лидерот на т.н. „Штаерска стража“ излезе од затвор

Од:

Лидерот на т.н. „Штаерска стража“ и прв човек на Движењето Обединета Словенија Андреј Шишко излезе од затвор, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Toj беше осуден на затворска казна поради учество во обид за насилна промена на уставниот поредок на Словенија.

Пред затворот во Марибор, Шишко беше пречекан од 50 приврзаници кои неговото излегување го поздравија со аплауз. Тие беа облечени во воени униформи и построени во кордон.

– Се гледаме на избори!, куси им изјави Шишко на новинарите.

Би можело да ве интересира

Во Словенија одобрена апликација за следење на новиот коронавирус

Ана Ололовска

Средба Јанша – Столтенберг: Важно да се продолжи со воени инвестиции

Ана Ололовска

Рестриктивните мерки ја намалија нелегалната миграција во Словенија

Ана Ололовска

Отстранета дрвената скулптура на Меланија Трамп во Словенија, била запалена на американскиот Ден на независност

Ана Ололовска

Во Словенија откриени затајувања на данок во вредност од 38 милиони евра

А1он

Рекорден број заразени во Словенија од средината на април

А1он