Лидерите на Западен Балкан утре на самит во Софија

Од:

Лидерите на земјите од Западен Балкан и на ЕУ ќе се состанат утре во Софија на самит во рамките на Берлинскиот процес.

Покрај лидерите, на самитот се очекува да присуствуваат министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, а функционерите од Западен Балкан треба да усвојат акциски план за заедничкиот економски пазар, најави Европската комисија.

Во пресрет на утрешниот самит, еврокомесарот Вархеји изјави дека регионалната соработка „не е замена за интеграцијата во ЕУ“, туку „основен дел од процесот што води кон неа“.

Тој додаде дека планот за регионален пазар е „клучен за зголемување на привлечноста и конкурентноста на регионот и приближување на регионот до единствениот пазар на ЕУ“.

– Заеднички регионален пазар исто така ќе даде огромен поттик за поврзување на жителите. Една од неговите амбиции е слободно движење на луѓето. Ова, на пример, ќе им овозможи на луѓето да патуваат само со лични карти, да се укинат работните дозволи и да ја олесни мобилноста на студентите, истражувачите и професорите, вели Вархеји.

Тој потсети дека во октомври Европската комисија го усвои Економскиот и инвестициски план за Западен Балкан во износ од девет милијарди евра неповратна помош со цел да се поттикне одржлив економски развој и да се намали јазот со ЕУ и дека негувањето на регионалната соработка е централен елемент на тој план.

Во исто време, еврокомесарот порача дека стимулирањето на инвестициите и економскиот раст и обезбедувањето работни места за младите во Западен Балкан се можни само ако владите се цврсто посветени на спроведување на темелни реформи.

– Структурните економски реформи, јакнењето на владеењето на правото и демократските принципи, борбата против корупцијата, подобрувањето на реформите во јавната администрација се клучни за обезбедување на долгорочна безбедност и стабилност во регионот, нагласи Вархеји.

Самитот во Софија се одржува во рамките на Берлинскиот процес и е седми самит во рамките на процесот што започна во 2014 година во Берлин.

Би можело да ве интересира

Земјите од Западен Балкан тешко да влезат во ЕУ, пишува германски ФАЦ

Жарко Настоски

Чадеж: Единствениот пазар на Западен Балкан е важен за Србија, велат бизнисмените од земјата

Жарко Настоски

Клуге: Западен Балкан ќе добиe вакцини рамномерно, како што ги добива Србија

Жарко Настоски

ЕУ одобри 70 милиони евра за вакцини за Западен Балкан

Катерина Павлова-Николовска

ЕБРД донира 77,6 милиони евра за подобра инфраструктура на Западен Балкан

Жарко Настоски

Младите од Западен Балкан и Турција не се вклучени во општествените процеси

Катерина Павлова-Николовска