Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на земјите кои го користат еврото

Од:

Лидерите на Европската унија денеска се согласија Хрватска да се приклучи на групата земји кои го користат еврото, со што бројот на земји со заедничка валута од јануари ќе достигне 20.

dobivaj vesti na viber

„Еврото е монетарен израз на нашата заедничка судбина и е дел од нашиот европски сон“, рече претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, кој претседаваше со самитот на блокот во Брисел.

„Сега сонот се остварува за Хрватска“, додаде Мишел.

По разговорите со европратениците и Европската централна банка, процесот ќе заврши со очекуваното усвојување во јули на три правни акти што ќе ја овозможат промената.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 11 лица загинаа, a 34 се повредени во автобуска несреќа во Хрватска

Горан Наумовски

Во Николаев воведен полициски час заради разоткривање на соработници на руските сили

Руските сили започнаа офанзива во Доњецк

А1он

Нафтата со најниска цена на светските берзи од почетокот на војната во Украина

А1он

ВИДЕО: Едно загинато лице и седуммина повредени во тешка сообраќајна несреќа близу Загреб, сообраќајот во прекин

А1он

Амнести интернешнал: Украинската армија ги прекршува меѓународните правни норми